Loading...
معرفی نامه۱۳۹۷-۷-۱ ۱۰:۰۵:۱۷ +۰۳:۳۰

انجمن طبیعت گران برنا تشکلی است مردم نهاد، غیر سیاسی و در زمره سازمان های غیردولتی نا سودبر (NGO)  که با هدف پژوهش، آموزش، ترویج و فرهنگ سازی زیست محیطی، با سطح فعالیت ملی در سال ۱۳۸۲ با اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور تاسیس و راه اندازی گردید.

 

شاید بتوان انگیزه تاسیس برنا را به سال ۱۳۷۵ منتصب نمود.
آن زمان که حمید توسلی (دبیر و رئیس هیات مدیره کنونی انجمن برنا) پس از پنج سال فعالیت و همکاری در بخش های مختلف موزه آثار طبیعی و حیات وحش دارآباد، شرکت طبیعت سازان شهر را تاسیس نمود و فعالیت حرفه ای و جدی در مسیر آموختن و آموزش در حوزه های مختلف محیط زیست خصوصا محیط زیست طبیعی را آغاز نمود.
ورود به این عرصه و پیمودن این راه که در نوع خود، در ایران بسیار جدید می نمود و البته مکمل تجربیات گذشته. اندیشه فراگیر نمودن این جریان و گرایش به فعالیت های مشارکتی از یک سو و گردهم آمدن افرادی علاقه مند به محیط زیست و عاشق از سوی دیگر سبب شد تا در سال ۸۱ هسته اصلی انجمن برنا شکل گیرد.
هیات مدیره انجمن برنا متشکل از دوستانی بوده اند که طی یک دهه فعالیت زیست محیطی حمید توسلی، به دعوت وی دور هم جمع شده اند و طی جلسات متعددی که تشکیل گردید، مرام نامه ای را تنظیم کرده اند که همان مرام نامه، با اندکی تغییرات جزئی اساسنامه انجمن برنا گردید.
این گروه علی رغم مشاغل مختلف، اندیشه و نگاهی مشترک داشتند و آن، عشق به محیط زیست و تلاش برای حفظ آن بود که موجب گردید تا یکی از کاربردی ترین سازمان های مردم نهاد زیست محیطی با گرایشات فرهنگی، آموزشی و پژوهشی در سال ۱۳۸۲ متولد شود.

در سال ۱۳۸۵ و در پی ایجاد اداره کل سازمان های مردم نهاد، زیر مجموعه معاونت اجتماعی وزارت کشور که سامان دهی سمن های فعال، کارا و تاثیر گذار را بر عهده داشت، انجمن برنا نیز در همان جلسات نخست هیات مرکزی نظارت این اداره کل، موفق به اخذ پروانه جدید که با امضاء شخص وزیر محترم کشور صادر گردید به فعالیت و حیات سامان یافته خویش ادامه داد و با معرفی به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به عنوان موسسه ای زیست محیطی نیز به شماره ۲۰۸۸۴ به ثبت رسید.

اهداف انجمن طبیعت گران برنا

  • شناسایی، حمایت و بهینه سازی کاربردی فعالیت های صاحب نظران، هنرمندان و علاقه مندان به طبیعت در ایران و معرفی آثار و دست آوردهایشان به عرصه های ملی و بین المللی.

  •  مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های طبیعت گرایانه و راه اندازی کارگاه های علمی و آموزشی پژوهشی در خصوص زمینه های مختلف و محیط زیست.

  • همکاری با سازمان ها و نهادهایی که در چهارچوب قانون در خصوص مسائل مختلف بهزیستی فعالیت می نمایند.

  • برپایی همایش ها و جشنواره های زیست محیطی در جهت فرهنگ سازی و اشاعه اهداف و  و رسالت های محیط زیست طبیعی و انسانی به صورت کاربردی.

  • ارائه راهکارها و برگزاری تورهای طبیعت گردی و همچنین تصویرگری از مستندات، موضوعات و قابلیت های محیط زیست و طبیعت جهت آموزش و فرهنگ سازی بصری.

  • همکاری با شهرداری ها و ارائه طرح، مشاور و اجرای پروژه های زیست شهری و بهسازی و بهینه سازی فضاها و اماکن فرهنگی، آموزشی و تفرجگاهی مانند پارک ها، فرهنگسراها، نمایشگاه ها و موزه های آثار طبیعی، حیات وحش، باغ وحش ها و غیره.

کمیته های هشت گانه انجمن طبیعت گران برنا

کمیته آموزش و بسترسازی 

کمیته طبیعت گردی (اکوتوریسم) 

کمیته بانوان سبز اندیش

کمیته ورزش عمومی و سلامت اجتماعی

کمیته تغذیه سالم و محیط زیست پاک

کمیته تعاملات بهزیستی

کمیته هنر های تجسمی و امور هنرمندان

کمیته ادبیات و محیط زیست

در صورت تمایل به عضویت و فعالیت در کمیته های انجمن طبیعت گران برنا کلیک کنید.