ثبت نام دوره مهارت های ورود به دبستان (پیش دبستان)۱۳۹۴-۸-۳۰ ۱۲:۵۹:۵۳ +۰۳:۳۰

Project Description

مهلت ثبت نام تا ۲۳/۶/۹۱

(( شاد بودن هنر است ، کودکان مان را هنرمند تربیت کنیم ))

به نام دوستدار کودک

نگاهی اجمالی به برنامه های آموزشی پیش از دبستان (دوره ی آموزش  مهارت های ورود به دبستان)

شش سال اولیه ی زندگی کودک سال های حساسی هستند و هشتاد درصد از یادگیری انسان در این دوره صورت می گیرد . و یک سال پیش از ورود به دبستان به سبب وارد شدن به محیطیfile0015 جدید و متفاوت و تجربه ی مرحله ای دیگر از رشد و تکامل کودک ، یکی از مهم ترین سال های زندگی او محسوب می شود ، بنابراین برای پرورش کامل تر توانایی های کودک در همه ی جوانب نیاز به محیطی محرک و پر انگیزه احساس می شود . محیطی که فرصت هایی فراهم آورد تا کودک در مواجه و مشاهده با محیط پیرامون  و پدیده های متنوی قرار گیرد و به تجارب خود بیفزاید .

برنا مه های آموزشی این دوره ( آموزش +مهارت های ورود به دبستان ) در راستای رشد متعادل و همه جانبه ، شکوفایی اندیشه ، بازی و شادی ، معنا گرایی و مثبت اندیشی ، آگاهی با هدف دگرگونی همکاری به جای رقابت ، پرورش هوش هیجانی، گفت وگو و مشارکت، صلح وآزادی ونگهداری از زمین است و بر مبنای رویکرد پروژه ای طراحی گردیده است .

file1234از سوی دیگر نظر به زیست محیطی بودن ماهیت آموزش ها در انجمن برنا ، و همچنین به واسطه ی جذابیت بخشیدن هر چه بیشتر به کارگاه های غیر زیست محیطی ازجمله مجموعه کارگاه های خلاقیت ، ساخت و ساز ، زبان در بستر زندگی ، نمایش خلاق و دیگر کارگاه ها و. .. برنامه ریزی آموزشی به گونه ای تنظیم شده که کودکان با قرار گرفتن در فضا و یا به کارگیری ابزارها و المان های طبیعی ، به این مهم فائق آیند .

موضوعاتی که متناسب با نیاز کودکان در این دوره کار می شوند به طور خلاصه معرفی می گردند :

۱-   حواس پنج گانه

۲-   پرورش مهارت های خود یاری ( خوردن و نوشیدن ، پوشیدن ، نظافت شخصی و . . . )

۳-   زبان آموزی ( شنیدن ، سخن گفتن ، خواندن ، نوشتن و . . . )

۴-   پرورش توانایی های جسمانی و مهارت های حرکتی ( حرکات اصلاحی ، دست ورزی ، تمرکز در حرکت ، حفظ تعادل و . . . )

۵-   مراقبت از خود و بهداشت و ایمنی ( استحمام ، رعایت بهداشت ، مراجعه به پزشک ، توجه به علائم هشدار دهنده و . . . )

۶-   دوستی با طبیعت و حفظ و نگهداری  از آن ( توجه به محیط زیست طبیعی و شهری ، صرفه جوی ، توسعه پایدار ، آلودگی ها و . . .  )

۷-   مفاهیم ریاضی و علوم ( فضا ، حجم ، اندازه ، توالی ها ، دسته بندی و شناخت گیاهان و جانوران ، تغیییرات ، آب و هوا و . . . )

۸-   قدرت تجزیه و تحلیل ذهنی ( مشاهده دقیق ، ادراک محیط و اشیا ، تمرکز ، استدلال ، حل مسئله و . . . )

۹-   شناخت محیط و روابط اجتماعی و پرورش هوش هیجانی ( افراد خانواده ، نسبت های فامیلی، مشاغل ، احترام به خود و دیگران  ، ابراز عقیده ، بیان احساسات ، تحلیل رفتار متقابل و . . . )

۱۰- دین و فرهنگ ( خدا شناسی ،نعمت های خداوند ، مسجد و اماکن مذهبی ، اعیاد مذهبی ، جشن های ملی و آیینی ، شناخت هنر و تمدن ایران و . . . )

۱۱- پرورش ذوق هنری و درک زیبایی ها ( بیان زیبایی ها ، پرورش خلاقیت ،نمایش و…)

dsc00240dsc00168file0469

 در دوره ی آموزش مهارت های ورود به دبستان جهت مشارکت والدین و آ شنایی کودکان با فعالیت های پروژه ای و پژوهش ، موضوعاتی متناسب با نیاز و علاقه کودک برای تحقیق انتخاب می گردد که کودکان به همراه والدین و با نظارت مربی مربوطه انجام می دهند .

پیرو اهداف آموزشی و پرورشی ، جهت به وجود آوردن فرصت های کشف و جستجو و کسب تجربه ، به صورت روتین بازدیدهای هفتگی ( چهارشنبه هر هفته ) انجام می شود .

مجموعه کتاب هایی که در این دوره با کودکان کار می شود :

۱-   فارسی آموز ادبی یک ( مجموعه ای از دو کتاب خواندن و کارورزی و پوستر ، نما کارت آموزش حروف الفبا )

این مجموعه مهارت های چهار گانه ی سواد ( شنیدن ، گفتن ، خواندن ، نوشتن ) را در کودکان تقویت می کند . در پیش دبستان کودکان با شنیدن داستان های کوتاه و زیبای نخودی ، لذت از ادبیات را تجربه می کند . داستان های کوتاه و زیبای نخودی  شوق خواندن و بیان داستان ها را در آن ها بر می انگیزد و بدین سان مهارت شنیدن و بیان کردن در کودکان تقویت می شود .

در کتاب کارورزی داستان های نیمه تمامی وجود دارد که کودکان با کمک بزرگسالان ، داستان می خوانند و با تخیل خود آن را به پایا ن می رسانند .

۲-لولوپی + ۱ ( مجموعه ای از کتاب خواندن ، کارورزی و فلسفه و روش آموزش ریاضی )

آموزش خلاق ریاضی پایه ، همان چیزی است که کودکان به آن نیاز دارند . لولوپی + ۱ از راه داستان کودک را با دنیای ریاضی آشنا می کند . مجموعه ی متنوعی از لوح ها ، جهت نما و نما کارت های آموزشی و . . .  سبب شده آموزش  ریاضی برای کودکان آ سان و هیجان انگیز شود .

۳-   مجموع سه کتاب پرورش مهارت های علوم تجربی ( ویژه کودکان پیش ازدبستان)، علوم آسان و علوم آسان می شود ( کتاب کار و فعالیت علوم )

در این مجموعه کودکان فرا می گیرند که نسبت به محیط اطرا ف شان مشاهده دقیق داشته باشند و با جستجو در پیرامون خود اطلاعاتی را به دست می آ

+   رند که منجر به افزایش آگاهی و دانش شان می شود .

۴-   مجموعه کتاب های پیش از دبستان گاج

این مجموعه که شامل شش جلد است را در کنار کتاب های فارسی آموز و لولوپی + ۱ ، به صورت منتخب با کودکان کار می شود .

۵-   پکیج آموزش زبان در بستر زندگی

این پکیج مجموعه ای از کتاب Hip Hip Hooray  دوجلد همراه با CD ، کتاب Phonics همراه با CD ، کتاب Pockets همراه با CD ، super songs ( کتاب شعر های انگلیسی ) همراه CD ، کتاب داستان های انگلیسی ، فلش کارت های آموزشی و Note Book (دفترزبان چهارخط) می باشد . در این سیستم کودکان افزون بر کار با پکیج بالا ، طی زندگی روزمره وهمراه با کارگاه های دیگر ، بسیار آسان و جذاب زبان را تجربه کرده و فرا می گیرند .

توجه داشته باشید تمامی این کتاب ها به طور یکسان با همه ی کودکان کار نمی شود . تسهیل گران متناسب با سطح توانایی ، میزان علاقه مندی و نیاز هر کودک ، پیش می روند و هیچ گونه فشار آموزش مستقیم به کودک وارد نیست .

در این مسیر از پیشنهادها و نقطه نظرهای سازنده ای که دارید استقبال می کنیم . دست همراهی شما را می فشاریم و چشم امید به همه گونه یاری و همکاری تان داریم .

                                                                                                                                         با سپاس

                                                                                                                        پنجره کودکی – انجمن برنا

ثبت ديدگاه